Marka | Kurum | Şirket | Firmalar için Dijital (İnternette) Tanıtım Rehberi

Marka | Kurum | Şirket | Firmalar için Dijital (İnternette) Tanıtım Rehberi

Dijital varlık geliştirme ve yönetme...

Rekabetin inanılmaz boyutlara ulaştığı günümüzde sayısız alternatifler arasından müşterinin sizin markanızı seçmesi için firmanızın iletişim bilgilerini , ürün ve hizmetlerinizi , çalışma prensiplerinizi doğru ve yeterli bir şekilde tanıtmanız gerekir.

Firma - Şirket - Kurum - Marka tanıtımı için en etkili mecranın internet olduğunu kabul etmeyen yoktur sanırım.

Klasik yöntemlerle yapılan pazarlamada insanların uğrak yeri denebilecek kalabalık yerler reklam ve tanıtım için kullanılır. İnternette de insanların her gün hatta her saat kullandığı dijital platformlar mevcut. 5G internet teknolojisi ve Endüstri 4.0 akıllı cihazlar(Tablet , Telefon , Endüstriyel akıllı iş cihazları) çağında markaların dijital tanıtımı göz ardı edemeyeceği yadsınamaz bir gerçektir.

Bu makalede Firma - Kurum - Şirket - Kurum - Markaların dijital dünyada (internet, mobil cihazlar, tablet, telefon) , var olabilmesi ve varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için neler yapılması gerektiğini inceleyeceğiz.

Sayısız alternatif ürüne maruz kalan müşteri adayını sizin markanızı tercih etmesi için ikna edecek doğru marka bilinirliği oluşturmak için dijital dünyanın kurallarına uymak ve profesyonel marka imajı oluşturmak zorunluluktur.

Bir hayalin gerçekleşme fikri ile başlar hikaye, hayali ete kemiğe büründüren fikri hayata geçirmek için marka arayışı başlar. Sade benzersiz ve akılda kalıcı bir marka ismi belirlendikten sonra marka patenti ve alan adı tescili alınır. Bir reklam ajansı ile anlaşıp kurumsal kimlik çalışması yaptırılır. Ve sıra yeni ve kimse tarafından bilinmeyen markanızı dijital dünya ile tanıştırmaya gelir.

 Markanıza dijital dünyada varlık geliştirirken bilinçli başlamak ve profesyonelce devam etmek gerekir. Bu çalışmaların bir çok kısmında uzman desteği almanız gerekir fakat başlangıçta yeterli bütçesi olmayan çoğu firma bu çalışmaları ya kendisi yapmaya çalışıyor ya da yeterince uzman olmayan kişilere yaptırılıyor. Hal böyle olunca marka biraz büyüyüp bütçe ayırabilecek konuma geldiğinde markaya ait dijital varlık tamamen yenilenmek zorunda kalınabiliyor, bu da markanın imajına zarar verebilmektedir. Her zaman bilinçli kişilerce ve uzmanlarca yapılan dijital çalışmalar çok daha faydalı ve sürdürülebilir olmaktadır.

Markanızın dijital tanıtımı için yapılabilecekleri inceleyelim:

  • Kurumsal website
  • Harita kaydı (google,yandex)
  • Sosyal mecralar
  • Firma Rehberleri
  • Seo çalışması
  • Arama ağı reklamları
  • Web yayıncı reklamları
  • Sosyal mecra sponsorlu
Başlıklarını incelemeden önce web ile ilgili bir kaç güncel gelişmeden bahsedelim. Google artık ziyaretçinin en yakınından başlayarak web içeriklerini sunmaya başladı yani aramalarda konum bazlı sonuçlar öne çıkarılacak. İnsanların zamanlarını alacak uzun uzun makalelerin yerini hareketli görseller ve sesli videolar almaya başladı. Google Plus(g+) ile umduğunu bulamayan google direnmekten vazgeçti ve google plus'ı yayından kaldırmaya karar verdi. Bu ve benzeri güncel gelişmelere yeri geldikçe daha ayrıntılı değineceğiz.

İşinizi internete taşıdıktan sonra ürünlerinizi ve markanızı tanıtmak için yapabileceğiniz birçok farklı çalışma bulunuyor. Hem reklamlar hem de organik olarak (yani bir ücret ödemeden) markanızı tanıtabileceğiniz yöntemleri burada inceleyeceğiz.

Bu çalışmaları kendiniz yapabileceğiniz gibi bir ajanstan destek alarak da yapabilirsiniz. Bir ajansla çalıştığınızda bu tanıtım çalışmalarını onlar sizin adınıza yapacaktır ve bunun da belli bir ücreti olacaktır. Eğer bu çalışmaları kendiniz yapmak istiyorsanız, "Reklam ve Pazarlama Taktikleri” hakkında bilgi sahibi olmalısınız.Kurumsal website

Kurumsal kimliğinize ve  hedef kitlenize uygun olarak hazırlanmış bir   web tasarım , firmanıza ve dolayısı ile size sayısız faydalar sağlar.

Profesyonel ellerde hazırlanmış bir web sitesi öncelikli olarak firmanızın   en iyi reklam aracı   olacaktır. Çünkü kurumsal web siteniz ile çok sayıda kişiye ulaşma olanağı bulacak ve potansiyel müşteri sayınızı arttırabileceksiniz. Web siteniz sayesinde firmanızın ulaşılabilirliği artar ve müşterileriniz diledikleri zaman kurumunuz hakkında bilgi sahibi olma olanağını elde eder.  Detaylı bilgiHarita kaydı (google,yandex)

Google My Business, ister Google Haritalar’da işletmenizin yol tarifi olsun, ister Google Arama’da çalışma saatleriniz veya telefon numaranız olsun müşterilerinize işletmeniz hakkında doğru zamanda doğru bilgileri verebileceğiniz bir platformdur. Bir sonraki müşteriniz, bir tık uzağınızda olabilir. Google’a taşındığınızda çalışma saatleriniz, iletişim bilgileriniz ve yol tarifiniz de dahil olmak üzere işletmeniz hakkındaki bilgileri çevrimiçi olarak tek tıkla müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.


Google Reklamları (Adwords)

Firmaların en sık kullandıkları dijital reklam yöntemlerinden biri Google Reklamları, bir diğer adıyla Adwords. Adwords reklamlarından yararlanmak için illa ki internet üzerinden satış yapmanız gerekmiyor. Bir internet sayfanız bulunuyorsa, buradaki trafiğinizi artırmak ya da tüketicilerin sizinle iletişimini artırmak için de Adwords reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler, doğrudan sizin iletişim adreslerinize bu reklamlar ile ulaşabilirler.

İşin e-ticaret tarafındaysa, ürünleri öne çıkartmak ve hizmetleri göstermek amacıyla bu reklamlardan yararlanılabilir. Adwords reklamları oluşturduğunuzda, doğru anahtar kelimeleri kullanarak Google üzerinde yapılan arama sorgularında, reklamlarınız tüketicilerin karşısına çıkabilir. Böylelikle de onları internet sitenize alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz.


Firma Rehberleri

Firmaların ve web sitelerinin tanıtımının yapıldığı şirket rehberine firmanızın sitesini eklediğinizde sitenizin ziyaretçi sayısı artmakta ve gelen ziyaretçilerin sitenizi gezerek istediği ürünü veya hizmeti bulmasına sizinde ürününüzü veya hizmetinizi pazarlamanıza yardımcı olur. şirket rehberine sitenizi ekledikten sonra şirket rehberinde firmanız otomatik olarak yayınlanacaktır ve şirket rehberine gelen ziyaretçiler sizin firmanızın web sitesini inceleme fırsatı yakalayacaklar. şirket rehberi size firmanızın tanıtımında büyük kolaylık sağlamaktadır. Firma reklamınızın daha kolay ve ucuz bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Sosyal Medya Reklamları
Adwords ile beraber en çok kullanılan reklam yöntemlerinden biri de sosyal medya reklamları. Firmalar markalarını ve ürünlerini tanıtmak için farklı sosyal ağlar üzerinde reklam çalışmaları yapıyor. Tabii ki sosyal ağlar da bu durumdan dolayı farklı reklam modelleri geliştirmiş durumdalar. Bu reklam modelleriyle firmalara birçok tanıtım alternatifi sunuyor.

Facebook reklamları
En sık kullanılan platformlardan biri Facebook. Facebook’un çok farklı reklam modelleri bulunuyor. Facebook sayfanızı tanıtabileceğiniz gibi kullanıcıları internet sitenize yönlendirebileceğiniz reklamlar da bulunuyor. Bunların yanı sıra ürün tanıtımları yapabileceğiniz, mobil uygulamanızı tanıtabileceğiniz reklam modelleri de bulunuyor.

Bu reklam modellerinden sizin için en uygun olanı bularak, reklam kampanyaları oluşturabilir ve kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için:

Instagram reklamları
Facebook’tan sonra gelen platform ise Instagram. Son dönemlerde birçok firma bu mecra üzerinde çok fazla reklam çalışması yapmaya başladı. Facebook’un reklam modellerini kullanan Instagram üzerinden de farklı reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Son dönemlerde hem aktif kullanıcı sayısının artmış olması, hem de Facebook’taki kullanıcıların bir kısmının buraya kaymış olmasından dolayı bu mecra, markanızı tanıtmak için ideal bir yer olmaya başladı. Instagram üzerinden nasıl ürün satışı yapabileceğiniz ve markanızı duyurabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Youtube reklamları
Son dönemlerde popülaritesi artan bir diğer mecra ise Youtube. Firmalar video çalışmalarını öne çıkartmak için Youtube reklamlarına yatırım yapmaya başladılar. Youtube üzerindeki kitlenin de büyümesinin de bu gelişimdeki payı büyük. Tüketicilerin video içeriklere odaklanmaları nedeniyle markalar Youtube reklamları ile videolarını kullanıcılara göstermeye çalışıyorlar. Bu reklamlar ve Youtube kanal yönetimi hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılara bakabilirsiniz.

Twitter reklamları
Twitter, reklam konusunda diğer mecraların biraz daha gerisinde kaldı. Reklam modelleri konusunda çok kapsamlı seçenekler sunmadığı ve markalara gerekli geri dönüşümleri sağlamadığı için çok fazla tercih edilmemekte. Ancak yine de bilmeniz gerektiğini düşünerek bu mecrayı da yazımıza ekledik. Twitter üzerinde çok aktifseniz ve fazla takipçi kitleniz varsa bu reklamları deneyebilirsiniz.

Linkedin reklamları
Linkedin, özellikle profesyonellere yönelik paylaşımların yapıldığı, büyük bir sosyal medya platformu. Açık iş pozisyonları için eleman bulmak dışında, şirketlerin marka bilinirliği, sürdürülebilirlik çalışmaları ya da potansiyel müşterilere ulaşmak için de kullanılabilecek en uygun platform. 

Özellikle B2B firmalarının sıkça kullandığı mecralardan biri de Linkedin. B2B firmalarının hedef kitleleri son kullanıcı olmadığı için, bu firmalar şirket sahiplerine, yöneticilere ya da doğrudan şirketlere ulaşmaya çalışıyorlar. Bu nedenle de Linkedin, B2B firmaları için oldukça etkili çözümler ve geri dönüşümler sağlayabiliyor.Blog yazıları, SEO çalışmaları ve sosyal medya paylaşımları

İnternet üzerinden organik olarak tanıtım yapabilmenizi sağlayacak yöntemler blog, SEO çalışmaları ve sosyal mecralarda yaptığınız paylaşımlardır.

İnternet sitenizin SEO kurgusunu iyi yapmanız, Google üzerinden organik trafik sağlamanızı ve internet sitenizin görünürlüğünün artmasını sağlayacaktır. Bulunduğunuz sektörde rekabet fazla olabileceği için, özellikle SEO çalışmalarına dikkat etmeniz gerekecek.

Siteniz yeniyse, alan adı otoritesinin düşük olmasından dolayı bir süre üst sıralara çıkmakta zorlanabilirsiniz; ancak bunun için de yapabileceğiniz çalışmalar var. Siteniz üzerindeki sayfa ve içerik sayısını artırmak, daha hızlı bir şekilde alan adı gücünüzü de artıracaktır; fakat bunun kesin bir süresinin olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

Ürün ve hizmet sayfaları haricinde blog yazıları oluşturmak bu konuda size yardımcı olacaktır. Sektörünüz, ürünleriniz ve hizmetleriniz ya da sizinle ilgili olabilecek konular üzerinde içerik çalışmaları yapmak internet sitenizin görünürlüğünü artırmada size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda blog içerikleri oluşturduğunuzda sitenizi de güncellemiş olacağınız, Google tarafından güncel bir site olarak nitelendirilmeye başlarsınız.

İlgili anahtar kelimeler üzerine blog çalışmaları yaptığınızda Google’daki arama sorgularını yakalayabilir ve bu sorgular üzerinden sitenize trafik çekmeyi başarabilirsiniz.

İşinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz reklam ve tanıtım yöntemleri

Paylaş :