Bütünleşik Dijital Pazarlama Stratejisi

Bütünleşik Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

    Teknoloji Dünyası o kadar hızlı ilerliyor ki gelinen aşama bir sonrakine daha da hızlandırıyor. Yeni teknolojiler dijital bir iş dünyası ortaya çıkardı, büyük kitlelere kısa zamanda markanızın hikayesini anlatmak istiyorsanız dijital pazarlama ideal bir yoldur.

    İnsanların büyük bölümü çevrimiçi ortamda uzun zaman harcarlar o halde potansiyel müşterileri çevrimiçi olan şirketlerin de dijital pazarlamaya odaklanması kaçınılmazdır.

 

Dijital Pazarlamaya Neden ihtiyacınız var?

    İşinizi büyütmek ve geliştirmek için neden dijital pazarlamaya ihtiyaç duyarız?

1- Dijital pazarlama rekabet alanını eşitler.

Dijital pazarlama ile hem küçük şirketler hem de büyük şirketler satış ve pazarlama işlemlerini gerçekleştirebilecek kaynaklara sahipler. Artık dünyanın herhangi bir yerinde mağaza ve şubeleri olmadan iletişim kurup satış yapabilirler.

2- Dijital pazarlama geleneksel pazarlamadan daha uygun maliyetlidir.

Dijital pazarlama daha iyi sonuç veren daha az maliyetli pazarlama kanalı sunar.

3- Dijital pazarlama hedef kitleler ile etkileşimi kolaylaştırır; dönüşüm ve geliri artırır.

4- Dijital pazarlama marka itibarını artırır.

 

Başlıklar:
 1. Dijital pazarlama nedir?

 2. Dijital pazarlama stratejisi nedir?

 3. Dijital pazarlama adımları nelerdir?

 4. Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

 5. Mobil Pazarlama Faaliyetleri Nelerdir?

 6. Bütünleşik dijital pazarlama stratejisi nedir?

 

İçerikler:

Dijital pazarlama nedir?

    Dijital pazarlama en basit hali ile dijital teknoloji ve medya kullanılarak yapılan pazarlama çalışmalarıdır. Dijital pazarlama bir ya da daha fazla dijital kanal yolu ile ürün hizmet ve markaların tanıtımının yapılmasıdır.

 

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

    Dijital pazarlama stratejisi işletme hedeflerine, özenle seçilmiş olan çevrimiçi pazarlama kanalları kullanılarak, ulaşmaya yardımcı olan eylem planıdır. Çevrimiçi pazarlama kanalları ücretli, kazanılmış ve sahip olunan kanalları içerir ve tümü belirli bir stratejiye göre ortak bir kampanyayı destekleyebilir.

 

Dijital Pazarlama Adımları Nelerdir?

 • Elde Et

Hedef kitlenin ürünü ya da hizmetim farketmesi için; E-Posta Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamları (SEM), İçerik - Video Pazarlama, Gelir Ortaklığı Pazarlama, Pay-Per Click Reklamları, İnteraktif Karşılaştırma çalışmaları ile elde edilmesidir.

 • Kazan

Elde edilen hedef kitle ziyaretçisinin belirli bir işlemi gerçekleştirmesidir. Bu işlem bazen satın alma, bazen bir formun doldurulması, bazen teklif talebinde bulunulması vb. olabilir.Hedef kitlenin istenen eylemi yapması diğer bir deyişle kazanılması için kullanılabilirlik ve erişilebilirlik, müşteri tipine göre kişiselleştirme, ödeme seçenekleri vs optimizasyonlar.

 • Analiz ve Optimize Et

Hazırlanan platformların, yapılan işlerin analiz edilmesi ve geliştirilmesi sürecidir.Web analizi, başarı kriterlerinin rakiplerin kriterleri ile karşılaştırılması, anketler, testler vs. analiz ve optimizasyon. 

 • Koru ve Büyüt

Elde edilen trafik ve dönüşümü koruma ve büyütme aşamasıdır. Ürün yada hizmet alan bir müşteriye bir dahaki siparişinde kullanmak üzere bir indirim kuponu göndermek ya da her alışverişinde indirim puanı toplayabileceği bir uygulama sunulabilir. Kişiselleştirilmiş ve gruplandırılmış toplu e-postalar ile özel fırsatlar hakkında bilgilendirme yapılabilir.

 

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

 • E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmanın aracıdır. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmanın yanı sıra, insanları işletmenin web sitesine yönlendirmek için de kullanılır. Sosyal medya ağlarının kullanımındaki artışa rağmen, e-posta pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. E-posta pazarlaması, spam e-posta mesajları değildir.

 • Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlaması, çeşitli sosyal ağlardaki insanlara içerik pazarlama kampanyaları ve ya ücretli reklamlar yoluyla ulaşmayı hedefler.
Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının temel amacı, marka bilinirliği arttırmak ve sosyal güven oluşturmaktır. Ancak sosyal medya pazarlamacılığına daha derinlemesine girdikçe doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama motorları için optimize etme işlemleridir. SEO’nun ana amacı bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması ve arama motorlarından organik (ücretsiz) trafik almasıdır.

 • İçerik - Video Pazarlama

İçerik Pazarlaması, marka bilinirliği, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma ve müşteri yaratma amacıyla içerik varlıklarının oluşturulmasını ve tanıtımını ifade eder.
İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve daha sonra sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO veya hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır.

Video pazarlama nispeten yeni bir şey ama son zamanlarda görmezden gelinemeyecek kadar popüler oldu. YouTube ikinci en popüler arama motoru haline geldi ve bir çok kullanıcı satın alma kararını vermeden, bir şeyler öğrenmek veya sadece rahatlamak için YouTube’a yöneliyor.

 • Gelir Ortaklığı Pazarlama

Satış ortaklığı pazarlaması, internet kullanımının artmasıyla birlikte önemli ölçüde büyüyen en eski pazarlama yöntemlerinden biridir. Temel olarak, satış ortaklığı pazarlaması ile diğer kişilerin ürünlerini tanıtır ve her satış yaptığınızda veya bir müşteri adayı sunduğunuzda komisyon alırsınız.
Bazı çok tanınmış e-ticaret siteleri ve birçok diğer şirket, ürünlerini tanıtan ve satan yani satış ortaklığı pazarlaması içinde bulunduğu organizasyonlara ayda milyonlarca dolar öder.

 • Pay-Per Click Reklamları

PPC (SEM), reklamınız her tıkladığında bir arama motoruna ya da bir web platformuna ödeme yaptığınız, böylece web sitenizin trafiğini arttırdığınız bir yöntemdir. En yaygın PPC türlerinden biri, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında görülen, yerleştirdiğiniz bağlantıların “tıklama başına” bir fiyatıyla ödemenizi sağlayan Google AdWords’tür.

 • İnteraktif Karşılaştırma

Karşılaştırma, kullanıcıların web'de gerçekleştirdikleri en kritik etkinliklerden biridir . Çoğu durumda, site ziyaretçilerinizin ürününüzü satın almak, üyeliğe kaydolmak, sizinle iletişim kurmak veya bir teklif istemek gibi istenen bir işlemi yapması için gerekli bir adımdır.

Karşılaştırma yapmanın ilk adımı, karşılaştırılabilir tüm ürünler veya hizmetler için tutarlı bilgiler sağlamaktır. Ancak, bu bilgiler ayrıntılı sayfalara dağıtıldığında; kullanıcılar bilgileri hatırlamak, not almak, sekmeler arasında gezinmek veya birden çok tarayıcı penceresi açmak zorunda kalır.O an incelenen sayfa ürün/hizmet ile ilgili doğru ve tutarlı bilgileri aynı sayfa içerisinde kolay ve hızlı bir şekilde karşılaştırılabilecek şekilde tasarlanmalıdır. 

 

Mobil Pazarlama Faaliyetleri Nelerdir?

 • SMS / MMS

SMS ve MMS uzun zamandır kullanılan mobil pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor. Abonelerinize ulaşmak, kampanya ve fırsatlarınızla ilgili bilgiler sunmak için metin bazlı ya da multimedya bazlı içerikler oluşturarak mobil kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

SMS ve MMS pazarlama çalışmalarında yeni düzenleme gereği kullanıcılardan izin almış olmanız gerekiyor. Kullanıcılardan izin almadan bu çalışmaları yapmanız, tepki görmenize ve sonrasında da ceza ödemenize neden olabileceği için bu konunun üzerinde özellikle durmanız gerekir.

 • Mobil Oyunlar

Oyun sektörü her yıl çok büyük bir hızla büyüyor. Mobil oyun pazarının (akıllı telefon ve tabletler) 2019 yılında 52,5 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi ve pazarın da yüzde 45’lik bir alanını oluşturması bekleniyor.

Mobil oyun pazarının bu denli büyümesi de oyun içi reklamların hacminin bir hayli büyümesine ön ayak oluyor. Mobil reklam ve pazarlama kampanyalarınızda popüler ve hedef kitlenizin yer aldığı mobil oyunlara da hedeflemeler yapabilirsiniz.

 

 • Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar, mobil pazarlama ve reklamlar için oldukça önemli bir alan oluşturuyor. Kendi mobil uygulamalarınız içinde kullanıcılara reklamlar göstererek, onlara bildirimler gösterebileceğiniz gibi; farklı mobil uygulamalar içinde de reklam alanları kiralayarak, kullanıcılara hizmet veya ürünlerinizle ilgili reklamlar gösterebilirsiniz.

Özellikle kendi mobil uygulamanız bulunuyorsa; kullanıcılara bu uygulamalar üzerinden bildirim gönderebilirsiniz ve böylelikle onlara daha etkin bir şekilde ulaşmaya başlayabilirsiniz.

 • Konum Bazlı Servisler

Özellikle mobil uygulamanız varsa bu uygulamayı kullanan kullanıcılara lokasyon odaklı reklamlar gösterme şansınız bulunuyor. Fiziki mağazanız bulunuyorsa, mağazanızın civarında bulunan kullanıcılara otomatik olarak bildirimler göndererek, onları mağazanıza çekebilir ve reklamlarınızı bu kullanıcılara göstererek, onları mağazanıza yönlendirebilirsiniz.

 • Mobil Reklamlar

Dijital pazarlama çalışmalarınızdaki kampanyalarınızın hedeflemelerini sadece mobil cihazlara yönelik hazırlayabilirsiniz. Facebook reklamlarınızı sadece mobil cihazlarda gösterecek şekilde hazırlayabileceğiniz gibi Adwords kampanyalarınızı da benzer şekilde oluşturabilirsiniz. Instagram sadece mobil cihazlar üzerinden kullanıldığı için bu platform üzerinde verdiğiniz reklamlar da mobil reklam kategorisinde yer alacaktır. Bunun yanı sıra diğer sosyal platformlarda da doğrudan mobil cihazları hedeflemeniz, mobil kullanıcıları hedef almanızı sağlayacaktır.

 • QR Kod

Kullanıcılara ulaşmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de QR (karekod) kodlardır. Özellikle bilboard ya da diğer offline mecralardaki reklam içerikleriniz üzerinde kullanıcıları mobil sitenize ya da varış sayfalarınıza yönlendirmek için bu QR kodlardan yararlanabilirsiniz.

Kullanıcılar mobil cihazları üzerinden bu kodları taratabilirler ve sonrasında da kodun içindeki yönlendirme linkiyle beraber istediğiniz sayfalara gidebilirler. Fiziki mecralardaki reklamlarınızın ölçümünü yapmak ve buradaki kullanıcıları dijital platformlara yönlendirmek için QR kodlar oldukça etkilidir.

 

Bütünleşik dijital pazarlama stratejisi nedir?

Bütünleşik dijital pazarlama ile tanıtım faaliyeti veya organizasyon farklı dijital kanallarda aynı ses (mesaj) ile ortak hedefe hizmet eden kampanyalarla gerçekleştirilir. Ortak hedefe ulaşmak için seçilen dijital kanalların kendine has özelliklerine ve tüketici davranışlarına göre potansiyel müşteriler segmentlere ayrılarak kampanyalar oluşturulur. Müşterinin edindiği alışveriş deneyimini kusursuz bir şekilde devem ettirmesi ve tamamlaması için dijital kanallar arası geçişlerde kampanyalar tam entegre yürütülecek şekilde senaryolar oluşturulur ve olası kriz durumları da düşünülerek plânlar geliştirilir.

Bütünleşik dijital pazarlamanın özellikleri:

 • Tüm pazarlama kanallarındaki Mantıksal bağlantı (video pazarlama, web site, sosyal medya, vs.)
 • Tutarlı ve çelişkili olmayan kampanya anlatıları.
 • Kampanya boyunca sürekli bir pazarlama akışı.
 • Stratejinizin tüm "bölümleri" arasında uyumlu bir ilişki. Her bölüm diğerini tamamladı mı?
Paylaş :