Yıllık Yenileme Nedir?

Yıllık Yenileme Nedir?

 Yıllık yenileme aşağıdaki unsurları kapsamaktadır.

1: Alan adı yenilemesi Web siteleri alan adı ve hosting olmak üzere iki bölümden oluşur. Bunlar birbirlerinden bağımsız ancak birbirlerine ilişkilendirilmiş iki ögedir.

Alan adlarının kaydıyla yetkilendirilmiş organizasyonlar iki tanedir. ICANN; com, net ve benzeri uzantıların kaydını tutar. ODTÜ is "tr" uzantılı alan adlarının kaydını tutar. Biz sizin adınıza alan adınızın kaydını yetkili firmalar üzerinden veya doğrudan bu organizasyonalara yaptırırız.

Alan adları (genellikle) yıllık olarak kayıt edilir. Bu nedenlede her yıl kaydının yeniden yapılması gerekir.

2: Hosting Yenilenmesi Web sitenizi oluşturan dosyaların tutulduğu yere hosting denilir. Kullanıcılar bu dosyalara erişerek sitenizi görürler. Ayrıca bir ayar yapılmamışsa maillerinizde hostinge bağlı olarak çalışırlar.

Hostingin kalitesi sitenin işlevlerini yerine getirebilmesi için temel unsurlardan biridir. Düşük fiyatlı hostlarda; bir hostingte birden fazla site barındırılır. Bu; sitenin çalışması, güvenlik ve seo açısından sıkıntı yaratabilecek bir yöntemdir. Perspektif Yazılım, yayımını üstlendiği her site için ayrı bir host açmaktadır.

Hostinglerde (genellikle) yıllık olarak kayıt edilir. Bu nedenle her yıl kaydının yeniden yapılması gerekir.

3: Yedekleme Web sitelerini sürekli çalışan karmaşık makinalar olarak düşünebilirsiniz. Kod sorunları gibi içsel nedenlerle veya Hack girişimleri gibi dışsal nedenlerle bir sitenin çalışması aksayabilir.

Bu gibi durumlarda oluşabilecek kayıpları önlemek için iki düzeyde yedekleme yapmaktayız. Birincisi yazılımsal, ikincisi sunucu düzeyindedir. Yazılımsal yedeklemeler 4 ayda bir, sunucu yedeklemeleri ise 2 haftada bir periyodik olarak yapılmaktadır.

Herhangi bir sorunda en güncel yedek tarafımızdan yüklenmektedir.

4: Kod güncellemeleri Web siteleri karmaşık kod yapılarından oluşmaktadır. Uluslararası düzeyde kullanılan bu kod yapılarında zaman zaman değişiklikler yapılmaktadır. Güvenlik veya Geliştirme amaçlı bu değişiklikler yıl içinde 4-10 kere gündeme gelmektedir. Güncelleştirmeleri yapılmayan web siteleri hacklenmeye karşı açık olacakları gibi, görsel sorunlarda yaşayabilirler.

Uluslararası kuruluşlardan güncelleme uyarısı aldığımızda bütün sitelerimiz üzerinde çalışma başlatılmakta ve yeni kod yapıları yüklenmektedir.

5: Küçük değişiklik istekleri Kod düzeyinde çalışma gerektirmeyen, küçük değişiklik istekleri tarafımızdan karşılanmaktadır.

İnternette hala eski adres ve telefonlara sahip pek çok site görebilirsiniz. Müşterilerimizden gelen bu tarz değişiklik isteklerini karşılayarak sitelerimizin güncel kalmasını sağlamaktayız...
Paylaş :